Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Stobiernej, Stobierna 751 zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Deklaracja dostępności dotyczy strony internetowej www.com-stobierna.pl.
Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Stobiernej jest jednostką organizacyjną Gminy Trzebownisko, przeznaczone dla pełnoletnich osób niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, w tym dla 2 osób z możliwością pobytu całodobowego oraz dla 18 osób z możliwością pobytu dziennego.
Głównym celem działania Centrum jest świadczenie usług osobom, które ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają częściowej opieki i pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych poprzez wsparcie, w tym: w zakresie potrzeb zdrowotnych, pielęgnacyjnych, zapobiegania wtórnym powikłaniom, stymulowania i rozwijania sprawności ruchowej, kompetencji poznawczych oraz społecznych. Centrum zapewnia usługi opiekuńcze, żywieniowe oraz fizjoterapeutyczne. Centrum realizuje również warsztaty w zakresie terapii zajęciowej.
Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Stobiernej zapewnia dostępność informacji poprzez Biuletyn Informacji Publicznej.
Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Stobiernej posiada własną stronę internetową, a wszelkie informacje są na bieżąco zamieszczane i aktualizowane na stronie www.com-stobierna.pl.
Przygotowanie deklaracji dostępności
Data sporządzenia deklaracji: 04.04.2025
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Data ostatniego przeglądu deklaracji: 04.04.2025
Dostępność cyfrowa
Poruszanie się bez użycia myszki
Obsługa strony BIP jest możliwa również bez użycia myszki albo dotykowo na urządzeniach mobilnych. Struktura strony umożliwia szybkie poruszanie się po niej.
Strona zapewniają bezproblemową nawigację z wykorzystaniem interfejsu użytkownika.
Serwis zawierają wyszukiwarkę, która jest dostępna na stronie głównej i każdej podstronie serwisu. Każdą stronę można znacząco powiększyć dostępnymi narzędziami przeglądarki.
Treść jest zrozumiała, zawiera jasny przekaz i możliwość jego odczytania przez użytkownika lub z użyciem Narratora wbudowanego w system Windows lub opcji narratora wbudowanej na stronie.
Strona zaprojektowana jest z wykorzystaniem technologii RWD, co daje możliwość zaadaptowania jej na różnych przeglądarkach czy systemach operacyjnych obecnie i w przyszłości.
Dokumenty
Staramy się, aby dokumenty zamieszczane na stronach były przygotowane w sposób możliwy do odczytu z użyciem systemowego Narratora głosowego. W części z nich może brakować możliwości odczytu głosowego treści. Prowadzimy prace nad dostosowaniem treści do potrzeb wszystkich użytkowników.
Powiększanie strony
Przeglądarki internetowe za pomocą skrótów klawiaturowych (Ctrl +) lub odpowiednich ustawień umożliwiają powiększenie serwisu. Jest to szczególnie pomocne dla osób z wadą wzroku.
Do odczytu treści stron internetowych, dokumentów i pól systemowych można użyć Narratora systemowego. Aplikacja Narrator zainstalowana jest automatycznie w systemie Windows.
Rozmiar i kontrast tekstu
Kontrast kolorystyczny na stronach może być dostosowany do potrzeb i preferencji użytkownika. Podobnie rozmiar wyświetlanego tekstu może być modyfikowany. Serwis BIP zapewnia możliwość dostosowania wyświetlanych treści.
Zrozumiałość i czytelność treści
Treści zamieszczane na stronach są prezentowane w sposób przejrzysty, jasny i zrozumiały. Sposób ich prezentowania wpływa na lepszą czytelność materiałów i pomaga w odbiorze informacji. Długie teksty są dzielone na akapity, stosuje się wyróżnienia: cytaty i ważne informacje są specjalnie wyróżnione. Język jest możliwie prosty i zrozumiały.
Zapewnienie dostępności serwisów to proces
Osoby odpowiedzialne za przestrzeganie przyjętych zasad związanych z dostępnością starają na bieżąco usprawniać funkcjonowanie stron. W przypadku zauważonych błędów lub sugestii prosimy o kontakt pod adres e-mail: com@com-stobierna.pl
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością stron internetowych prosimy o kontakt z Kierownikiem Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Stobiernej Panią Anną Kozioł pod adresem com@com-stobierna.pl lub na nr telefonu 17 772 33 30. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Procedura
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Stobiernej zrealizuje żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, placówka niezwłocznie poinformuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie będzie dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Stobiernej zaproponuje alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy podmiot odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji, można złożyć skargę na takie działanie. Po wyczerpaniu wszystkich możliwości skargę można przesłać także do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dodatkowe informacje
Dostępność dla osób niesłyszących lub słabosłyszących
Osobom o specjalnych potrzebach komunikacyjnych możliwe jest zapewnienie komunikacji wspomagającej i alternatywnej (AAC), tak aby móc porozumiewać się w sposób satysfakcjonujący, zgodnie ze swoimi potrzebami i możliwościami poznawczymi. W razie potrzeby obsługa uczestników Centrum odbywa się przy wykorzystywaniu środków wspierających komunikowanie.
Dostępność dla osób niewidomych i słabowidzących
Obiekt wyposażony jest w czytelne tabliczki i oznaczenia budynku (duże drukowane litery, znaki i piktogramy, o kolorze kontrastującym z tłem) tak, aby ułatwić niedowidzącym odczytanie treści.
W budynku znajduje się dotykowa informacja na temat rozkładu pomieszczeń językiem Braille’a. Obiekt wyposażono także w oznaczenia językiem Braille’a na wysokości 0,8-1,2m na ścianie w okolicy klamki.
Dostępność architektoniczna
Obiekt jest budynkiem pięcioaktowym wolnostojącym, w technologii tradycyjnej. Budynek i jego otoczenie pozbawione jest barier architektonicznych. W budynku znajduje się winda. Budynek posiada dwie kondygnacje, co umożliwia łatwe i bezpieczne przemieszczanie się użytkowników. W części mieszkalnej znajdują się pokoje z łazienkami dla osób niepełnosprawnych oraz pokój dla personelu. Część dzienna obejmuje: szatnię oraz toalety, pokoje do dyspozycji mieszkańców: pokój wyciszenia, sala gimnastyczna, pokój dziennego pobytu, przestrzeń wypoczynkową, hol jadalny oraz kuchnię z zapleczem, pokój medyczny, pokój terapeutyczny. Pomieszczenia posiadają odpowiednie: wielkość, szerokość i wymiary ciągów komunikacyjnych do przemieszczania się osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, zapewniając odpowiednią przestrzeń manewrową 150×150 cm.
Częścią Centrum jest teren rekreacyjno-wypoczynkowy, w tym ogród sensoryczny. W ogrodzie znajdują się także drewniane ławki służące odpoczynkowi na świeżym powietrzu oraz został utworzony kącik z dwoma warzywnikami oraz drzewkami owocowymi.
Przy wjeździe zapewniono 2 miejsca postojowe dla niepełnosprawnych. Za budynkiem znajdują się ciągi piesze. Przy wejściu głównym znajduje się winda dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Przy drzwiach znajduje się dzwonek.
Centrum wyposażone jest w niezbędne urządzenia i środki trwałe służące wielokrotnemu wykorzystaniu (w tym m.in.: sprzęt rehabilitacyjny, systemy zabezpieczające przed pożarem, systemy monitoringu i instalacji przyzywowej) oraz wyposażenie niezbędne do prowadzenia i świadczenia usług przez Centrum.
Wszystkie pomieszczenia, w których przebywają osoby niepełnosprawne wyposażone są w system monitorująco-alarmowy oraz przyzywowy. Centrum jest przystosowane do osób słabowidzących, jest zastosowany system oznaczeń wizualnych, brajlowskich (tabliczki) oraz do osób niedosłyszących. W budynku jest zainstalowana pętla indukcyjna. Osoby głuche mogą komunikować się z personelem oraz uczestnikami z wykorzystaniem zdalnego dostępu online do usług tłumacza przez strony internetowe i aplikacje oraz za pomocą technologii AAC.
Obiekt jest wykorzystany w celu świadczenia usług opiekuńczych/specjalistycznych osobom dorosłym z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem równorzędnym, zamieszkujących Gminę Trzebownisko.
W związku z powyższym obiekt zawiera szereg udogodnień takich jak:
- Zagospodarowanie terenu
Zagospodarowanie terenu bez barier architektonicznych m.in. oznaczenie drogi do wejścia głównego, łagodne podjazdy do budynku, miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami wraz z ich oznaczeniem, obniżenie krawężników, elementy ożywienia przestrzeni – roślinność. - Wejście do budynku
Zadaszenie wejść do budynków o min. wysięgu 150cm i wysokości 250cm. Wejścia są zasygnalizowane pasem ostrzegawczym o szerokości 50cm ułożonym w odległości 50cm przed i za drzwiami, umieszczone wycieraczki gumowe na jednym poziomie z posadzką, tabliczki informujące o funkcjach pomieszczeń w formie wizualnej oraz dotykowej (alfabet Braille’a) Informację dotykową znajduje się na ścianie (po stronie klamek, na wys. min. 120cm i maks. 160Cm, w odl. 5-10cm od ościeżnicy drzwi). - Drzwi wejściowe
Dwuskrzydłowe drzwi o szerokości skrzydła głównego 100cm, bez progu (lekkie i łatwe w obsłudze). Drzwi wejściowe szklane z dolną krawędzią zabezpieczoną do wys. 40cm. - Drzwi wewnętrzne
Drzwi wewnętrzne oznaczone kontrastowym kolorem w stosunku do powierzchni ściany, klamki wyróżniające się na tle drzwi. Drzwi do toalet oznaczone, otwierane na zewnątrz o szer. min. 90cm. - Okna
Okna wyposażone w urządzenia pozwalające na łatwe ich otwieranie i regulowanie wielkości otwarcia dzięki klamce w postaci dźwigni na wysokości 85-120 cm nad poziomem podłogi. Klamki proste i kontrastujących barwach w stosunku do tła. Okna balkonie bez progowe. - Schody i poręcze
Schody w budynku bez nosków i podcięć. Schody zabezpieczone obustronną poręczą o wysokości min. 110cm. Poręcze przy schodach w kontrastującym kolorze, wydłużone o 30cm, na końcach zamontowane oznaczenia dotykowe. - Dźwig osobowy
Winda przystosowaną dla osób niepełnosprawnych o wym. 165×175 cm. Po obu stronach kabiny zamontowane ciągłe poręcze (z górną krawędzią na wys. 90cm). Drzwi do kabiny otwierane i zamykane automatycznie. Zewnętrzny panel sterujący przy windzie na wys. 80-120 cm od posadzki, przy drzwiach do dźwigu znajduje się sygnalizacja świetlna i dźwiękowa. - System przyzywania
W celu szybkiego wezwania pomocy w pokojach jak: jadalnia , pokoje przeznaczone na całodobowy pobyt z łazienkami, sala ćwiczeń, łazienki dla niepełnosprawnych, sala zabiegowa, sala plastyczno-manualna, sala wypoczynku, hol, komunikacja jest zainstalowany system przyzywowy. - Pętla indukcyjna
W budynku znajduje się pętlę indukcyjną umożliwiającą osobom z aparatem słuchowym lub implantem ślimakowym prawidłowe słyszenie w przestrzeni.